
Gietrzwałd – piękno Warmii i mistycyzm w jednym miejscu
– To może do Gietrzwałdu?
– Ale już byliśmy tam rok temu…
– Wiem, ale tam jest tak ładnie!
– No niech ci będzie, jedziemy!
Gietrzwałd to wieś na Warmii, położona niedaleko Olsztyna. Co roku przyciąga ona wielu pielgrzymów, którzy pragną zanurzyć się w mistycznej otoczce tego miejsca; ale nie tylko oni tu przyjeżdżają. Można spotkać także osoby, które chcą poczuć prawdziwy klimat warmijskiej wioski. Co w sobie ma takiego Gietrzwałd, że tyle osób pragnie tu dotrzeć?

Wjeżdżając do Gietrzwałdu, pierwsze, co od razu „rzuci się” nam w oczy, to Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Od 1945 roku opiekują się tym miejscem Księża Kanonicy Regularni Laterańscy. Chociaż Bazylika sama w sobie jest duża, to idealnie wpasowuje się w tutejszą architekturę. Przebywając tutaj, można odnieść wrażenie, że każdy jeden dom, drzewo czy roślinka zostały dokładnie przemyślane, zanim pojawiły się na swoich miejscach.


Obok Sanktuarium znajduje się kapliczka, która upamiętnia serię objawień- jedynych, które zatwierdził Kościół w Polsce. Całe zdarzenie miało miejsce w 1877 roku. Wtedy, zamiast kapliczki, rósł klon. To właśnie przy nim, dwóm dziewczynkom, objawiła się Matka Boska. Mówiła do nich w gwarze warmijskiej i przekazała, że kościół w Polsce nie będzie prześladowany, jeśli ludzie będą się modlić.

Parę kroków od Bazyliki jest Aleja Różańcowa. Wzdłuż niej zostało postawionych piętnaście kapliczek, każda symbolizująca określoną scenę z Różańca Świętego. Dodatkowo rosną tutaj wysokie drzewa, które latem dają schronienie przed upalnym słońcem; przy okazji sprawiają, że alejka staje się jeszcze bardziej tajemnicza.
Idąc Alejką Różańcową, dotrzemy do Cudownego Źródełka. W 1877 roku Matka Boska obiecała pobłogosławić wypływającą wodę z tego miejsca. Obecnie wielu przybywających pielgrzymów napełnia wodą zwykłe butelki lub te z wizerunkiem Maryi (można je kupić po drugiej stronie parkingu). Niektórzy zabierają ją do domu, a inni chcą po prostu ugasić pragnienie.


Gdy już dojdziemy do źródełka, nieopodal zaczyna się Droga Krzyżowa na tle lasu. Idąc w górę możemy rozważać Mękę Pańską. Pomysł na postawienie figur narodził się w latach dziewięćdziesiątych.

Gdy wyjdziemy z Sanktuarium i udamy się uliczką w dół, to wkrótce zobaczymy dom Andrzeja Samulowskiego oraz jego księgarnię. Samulowski był poetą ludowym i działaczem społecznym. W 1878 roku założył pierwszą księgarnię na Warmii, obecnie jest niestety nieczynna.


Ciekawostką jest, że w gminie Gietrzwałd mieści się największa kolekcja kieratów konnych. Została ona nagrodzona Rekordem Guinnessa.
Gietrzwałd to miejsce, które potrafi zachwycić. Dużo osób przyjeżdża tutaj, aby osobiście doświadczyć tajemnicy, która już na zawsze pozostanie częścią tej wsi. Sielanka, widoczna na każdym kroku, również sprawia, że chce się tu zostać jak najdłużej…
Więcej niesamowitych miejsc w Polsce znajdziesz w zakładce „Odkrywaj” ❤.

