Droga do Fisterry, co warto wiedzieć?
Trasa do Fisterry (lub Finisterry, obie formy są używane) jest kontynuacją szlaku Camino de Santiago. Dlaczego wiele osób decyduje się iść także tutaj?
Finisterra z łaciny to „koniec ziemi”. W starożytności, Celtowie jak i Rzymianie, uważali, że Finisterra to zachodni koniec znanego świata, gdzie ocean spotykał się z niebem.
Dawniej pielgrzymi docierali aż tutaj, do tak zwanego „punku zero”, aby symbolicznie spalić swoje ubrania i obmyć się w Atlantyku, jako symbol oczyszczenia z grzechów.
Skąd zacząć i jak iść?
Wydaje mi się, że większość zaczyna właśnie z Santiago de Compostela, gdy skończą swoje Camino (tutaj piszę, co to jest).
Sam szlak ma około 90 km i jest bardzo dobrze oznaczony. Na słupkach jest napisana ilość zmniejszających się kilometrów, aby ostatecznie dojść do „punktu 0”.
Idąc szlakiem można odbić dodatkowo na Muxię, a następnie iść do Finisterry. My postanowiliśmy zostawić sobie Muxię na następne Camino 😉 .
Gdzie spać?
My spaliśmy pod namiotem, jednego dnia w albergue (to coś na zasadzie hostelu dla pielgrzymów, więcej o tym piszę tutaj).
Czy też zbiera się pieczątki, tak jak na szlaku Camino?
Tak, można zbierać pieczątki, aby w punkcie informacji turystycznej dostać dyplom dojścia na koniec świata 🙂 .
Jak wygląda „punkt 0”?
Znajduje się tam słupek z cyfrą „o”, a kawałek dalej jest latarnia morska „Faro de Fisterra”.
Czy można na koniec spalić swoje rzeczy?
Jest to odradzane, aby nie śmiecić i również niebezpieczne. Są różne inne rytuały. My z naszych domów wzięliśmy po małym kamyczku i przez całą drogę nosiliśmy je ze sobą. Na końcu świata wyrzuciliśmy je do oceanu, jako symbol zakończenia pewnego rozdziału i rozpoczęcie nowego 🙂 .