Dokumenty za granicą – wszystko co musisz wiedzieć!
Dokumenty w podróży to bardzo ważny temat. Zawsze jest ta iskierka niepewności, że o czymś ważnym zapomnieliśmy. W tym artykule przedstawię podstawowe dokumenty, które musimy zabrać ze sobą na wyjazd za granicę. Ominę tutaj oczywisty temat z paszportem czy dowodem osobistym.
Jeśli nasza wyprawa będzie odbywać się po Europie należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta jest bezpłatna i daje nam prawo do bezpłatnego leczenia w każdym z krajów w Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje o tej Karcie znajdziecie tutaj.
Kolejnym z ważnych dokumentów jest Międzynarodowe Prawo Jazdy, które upoważnia nas do kierowania pojazdem mechanicznym (o ile posiadamy upoważnienia na kierowanie konkretnym rodzajem pojazdu) poza krajami Unii Europejskiej, które są stronami konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej. Za ten dokument zapłacimy 35,50zł i jest to opłata za jedną z konwencji, jeśli zakupimy dwie, to łącznie wyniesie nas to 71zł.
O podziale na konwencje dowiecie się więcej z tej strony.
Jeśli chcecie podróżować pojazdem, którego nie jesteście właścicielami (np. pożyczone od najbliższych) warto zaopatrzyć się w upoważnienie od właściciela pojazdu. Najlepiej, jakby było poświadczone notarialnie. W niektórych krajach wystarczy, że zostanie ono sporządzone w języku angielskim, lecz w niekiedy należy je przetłumaczyć na język danego kraju
A jak to wygląda w praktyce? Nas (podczas panującej pandemii) nikt nie pytał o to upoważnienie, zazwyczaj jesteśmy proszeni o paszport lub dowód osobisty oraz prawo jazdy. Policjanci mogą, ale nie muszą poprosić nas o okazanie tego dokumentu. Jest to spowodowane tym, że auta na „obcych tablicach” mogą być przez nich uważane za np. kradzione lub nielegalnie sprowadzone. Tak czy owak, warto takie oświadczenie posiadać, aby uniknąć później kłopotów.
Podróżując pojazdem należy przewidzieć, które granice państw będziemy przekraczać. Jeśli nasza trasa będzie prowadziła przez jeden z tych krajów:
1) Ukraina
2) Białoruś
3) Mołdawia
4) Rosja
5) Azerbejdżan
6) Iran
7) Turcja
8) Izrael
9) Macedonia
10) Tunezja
11) Bośnia i Hercegowina
12) Albania
13) Czarnogóra
14) Maroko
należy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. Czym jest Zielona Karta? Jest to dokument, który potwierdza za granicą, że dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Można ją uzyskać w dowolnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym i tylko na terenie Polski. Jest to oczywiście dokument, za który musimy dodatkowo zapłacić. Tylko niektóre towarzystwa umożliwiają darmowe wystawienie Zielonej Karty wraz z polisą OC.
Po przygotowaniu powyższych dokumentów, możecie śmiało ruszać, by podbić świat!